Historia psychodelików w pigułce.

Psychodeliki to klasa substancji, które zmieniają sposób postrzegania rzeczywistości. Od tysięcy lat były używane przez kultury na całym świecie, a spopularyzowały się w latach 60. XX wieku, kiedy to stały się integralną częścią kultury hippisowskiej. Obecnie psychodeliki przeżywają swój renesans i powracają do medycyny i opieki psychiatrycznej, ale nadal nie wszędzie są legalne.


Psychodeliki zostały po raz pierwszy użyte przez Majów i Azteków, którzy spożywali roślinę zwaną peyotlem, podejmując tym samym próby leczenia depresji i innych dolegliwości. Stamtąd psychodeliki trafiły do zachodniej medycyny w połowie XIX wieku jako wsparcie leczenia chorób psychicznych i alkoholizmu. Jednak w latach 50. rząd Stanów Zjednoczonych w ramach kampanii antynarkotykowej uznał ich za kryminalistów.

Substancje te były nielegalne od czasu administracji Nixona, ale to nie powstrzymało wielu ludzi przed ich używaniem w tamtych latach. W rzeczywistości, według National Survey on Drug Use and Health, około 12 milionów Amerykanów przynajmniej raz w życiu spróbowało LSD lub psylocybiny. Mimo to, nadal potrzeba wielu badań, zanim będzie można wyciągnąć konkretne wnioski na temat ich wpływu na problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja lub lęk.

W latach 60. psychodeliki były używane przez wielu ludzi w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Stanowiły tym samym dużą część kontrkultury. Często widywano hippisów z „lekami psychodelicznymi”, takimi jak dietyloamid kwasu lizergowego (LSD), psylocybina (magiczne grzyby) i meskalina. Substancje te były używane do poszerzania świadomości i odkrywania nowych sposobów myślenia. Ruch kontrkulturowy był znany z zachęcania ludzi do myślenia poza ich strefą komfortu, więc nie powinno dziwić, że używali do tego psychodelików. Wiele osób uważa, że mogą one pomóc ludziom z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja lub stany lękowe, pozwalając im spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Inni uważali, że nie są bezpieczne w użyciu. Ta debata trwa do dziś, ale jedno jest pewne: psychodeliki mają ciekawą historię i przez wiele lat będą budzić kontrowersje.

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x