Jak rozpocząć przygodę z growkitami?

 1. Wprowadzenie
 2. Co to są growkity?
 3. Zalety użycia gotowych growkitów
 4. Jak rozpocząć przygodę z growkitami?
  1. Wybierz odpowiedni growkit
  2. Przygotuj niezbędne akcesoria
  3. Przygotowanie miejsca
  4. Aktywacja growkitu
  5. Warunki przechowywania
 5. Wskazówki dla początkujących
  1. Zachowaj czystość i higienę
  2. Dbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność
  3. Unikaj nadmiernego natężenia światła
  4. Monitoruj postępy
 6. Najczęstsze problemy w uprawie growkitów
  1. Nadmiar wilgoci
  2. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura
  3. Zakażenia grzybni
 7. Bezpieczeństwo i legalność pracy z growkitami
 8. Podsumowanie

Jak rozpocząć przygodę z growkitami?

Wprowadzenie

Growkity grzybów, zwane także “growboxami” lub “growkitami”, to zestawy zawierające mieszankę wermikulitu oraz kokosa z zaszczepionym ziarnem różnych genetyk grzybów, które pozwalają zaobserwować budowę fascynującej grzybni w swoim domu. Dla osób zainteresowanych badaniem, taki growkit może być ciekawą i satysfakcjonującą przygodą. W tym artykule dowiesz się, jak rozpocząć badanie growkitów unikając potencjalnych pułapek i problemów, które mogą się pojawić w trakcie procesu.

Co to są growkity grzybów?

Growkity to gotowe zestawy do badania i obserwacji grzybni. Zawierają one wszystko, co potrzebne, aby przeprowadzić sukcesywny proces obserwacji, od odpowiednio zaszczepionej grzybni po substrat, który będzie służył jako pożywka, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla początkujących, którzy chcą uniknąć skomplikowanych procedur przygotowania.

Zalety użycia gotowych growkitów

Istnieje wiele zalet związanych z kupnem gotowych growkitów:

 • Łatwość i wygoda: Growkity dostarczają kompletnych rozwiązań, eliminując potrzebę skomplikowanych procesów związanych z przygotowaniem grzybni do obserwacji.
 • Oszczędność czasu: Growkit po odebraniu jest gotowy do obserwacji i badań.
 • Edukacja i samodoskonalenie: Obserwacja i badanie grzybni może być fascynującym doświadczeniem, uczącym cierpliwości, odpowiedzialności i nauki o mikrobiologii.
 • Nasza produkcja: Growkity są od samego początku produkowane przez nas. Większość konkurencyjnych firm bazuje na importowanych, holenderskich growkitach.

Jak rozpocząć przygodę z growkitami?

Jeśli jesteś gotowy na rozpoczęcie swojej przygody z growkitami, poniżej znajdziesz krok po kroku instrukcję, która poprowadzi Cię przez proces uprawy.

Wybierz odpowiedni growkit

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego growkitu. W naszym sklepie znajduje się bogata oferta growkitów, a każdy z nich posiada opis, także sprawdź i wybierz odpowiedni dla siebie. Kliknij TUTAJ i sprawdź!

Przygotuj niezbędne akcesoria

Przed rozpoczęciem obserwacji, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak:

 • Worek (worek dokładamy do każdego zamówienia gratis)
 • Spray z wodą
 • Rękawiczki jednorazowe (rękawiczki dokładamy do każdego zamówienia gratis)
 • Spinacze (spinacze dokładamy do każdego zamówienia gratis)

Przygotowanie miejsca

Wybierz odpowiednie miejsce dla swojego growkita. Powinno być to ciche i czyste miejsce, gdzie będziesz mógł kontrolować warunki otoczenia, takie jak temperatura i wilgotność.

Aktywacja growkitu

Nasze growkity są w pełni automatyczne ale pamiętaj, aby zachować czystość oraz postępować zgodnie z instrukcją graficzną dostępną w menu “instrukcja”. Kliknij TUTAJ by przejść.

Warunki przechowywania

Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki przechowywania growkitu dlatego unikaj bezpośredniego światła słonecznego i wysokich temperatur. Pamiętaj również o zachowaniu czystości przy każdym kontakcie z growkitem jak również w jego otoczeniu.

Wskazówki dla początkujących mykologów

Zachowaj czystość i higienę

Podczas obserwacji niezwykle ważne jest zachowanie czystości i higieny, aby zapewnić Wam bezproblemową pracę. Używaj rękawiczek jednorazowych podczas pracy z growkitami, aby uniknąć zanieczyszczenia grzybni.

Dbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność

Growkity preferują ciepłe i wilgotne środowisko, aby być w dobrej kondycji. Upewnij się, że utrzymujesz odpowiednią temperaturę i wilgotność w miejscu przechowywania, aby zapewnić optymalne warunki dla grzybni.

Unikaj nadmiernego natężenia światła

Growkity są wrażliwe na zbyt intensywne światło, przez co mogą wystąpić problemy. Postaraj się umieścić growkity w miejscu, gdzie będą miały dostęp do naturalnego światła dziennego, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.

Jak rozpocząć przygodę z growkitami

Najczęstsze problemy

Mimo starannego podejścia do obserwacji, mogą pojawić się pewne problemy. Oto niektóre z najczęstszych zagrożeń:

Nadmiar wilgoci

Zbyt duża wilgotność może prowadzić do rozwoju pleśni i innych patogenów. Staraj się utrzymywać równowagę między wilgotnością a cyrkulacją powietrza.

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura

Niezbyt odpowiednia temperatura może wpłynąć na wzrost i rozwój. Stosuj się do zaleceń producenta odnośnie temperatury.

Zakażenia grzybni

Czasami może dojść do zakażeń grzybni przez obce organizmy. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, skonsultuj się z doświadczonym mykologiem lub producentem growkitu.

Bezpieczeństwo i legalność pracy z growkitami

Nasze growkity nie zawierają zabronionych substancji. Ważne jest, aby pamiętać, że uprawa i konsumpcja grzybów może być nielegalna w niektórych jurysdykcjach. Dlatego jeśli mieszkasz w Polsce, pamiętaj, że nie możesz dopuścić do powstania owocników. Zawsze sprawdzaj lokalne przepisy i przestrzegaj obowiązujących praw.


Podsumowanie

Badanie i obserwacja growkitów może być ekscytującą i fascynującą przygodą. Dzięki tym gotowym zestawom, możesz zaobserwować to wszystko w zaciszu swojego domu. Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiedniej czystości, monitorowaniu warunków przechowywania i przestrzeganiu prawnych aspektów.

Instrukcja graficzna KLIKNIJ TUTAJ

Znajdź nas także na Facebooku, KLIKNIJ

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Shopping Cart
0
Would love your thoughts, please comment.x